37 TO REPRESENT SCOTTISH REGION AT NATIONAL ELITE & CLUB DEVELOPMENT GRADES

Posted on 01/11/2019 in Men's Artistic

37 TO REPRESENT SCOTTISH REGION AT NATIONAL ELITE & CLUB DEVELOPMENT GRADES

Thirty-seven men’s artistic gymnasts from six clubs will represent the Scottish region at the Men’s Artistic National Elite and Club Development grades in Birmingham Friday 1 - Sunday 3 November. 

Gymnasts from City of Glasgow, Beacon, Lasswade, West Lothian, Hamilton and DGCK2 have been selected for the event based on their performances at the Scottish Grades Series.

  

Good Luck to everyone taking part this weekend!

 

Selected Gymnasts

Christopher Halliday – Beacon - Elite 1

Evan Deans - City of Glasgow - Club Grade 2

Evan Papworth - City of Glasgow - Club Grade 2

Kyle Clelland - City of Glasgow - Club Grade 5

Lewis Cargill - City of Glasgow - Elite 3

Logan Coyle - City of Glasgow - Elite 2

Mitchell Cargill - City of Glasgow - Elite 2

Niall McEwan - City of Glasgow - Club Grade 5

Calvin Graves - DGC2K - Club Grade 4

Aaron Convery - Hamilton - Club Grade 4

Alex Fraser – Hamilton - Club Grade 1

Andrew Dickie - Hamilton  Club Grade 5

Arron McGregory - Hamilton - Club Grade 3

Brodie James Douglas – Hamilton - Club Grade 1

Caidan-Jay Malone – Hamilton - Club Grade 3

Cameron Falconer – Hamilton - Club Grade 3

Conor Taylor – Hamilton - Club Grade 2

Daniel Sabba – Hamilton - Club Grade 6

Joshua Mawuena – Hamilton - Club Grade 1

Lee Gordon – Hamilton - Club Grade 5

Lucas Duguid – Hamilton - Elite 1

Toby Adam – Hamilton - Club Grade 2

Tom Beattie – Hamilton - Club Grade 6

Aidan Coyle - Lasswade - Elite 1

Benjamin Griffith – Lasswade - Club Grade 1

Charles Wardrop  - Lasswade - Club Grade 1

Corey Whitewick  - Lasswade - Club Grade 1

Fraser McGregor  - Lasswade - Club Grade 2

Josh Pettigrew - Lasswade - Club Grade 2

Andreas Calin - West Lothian - Club Grade 4

Ethan Singh Patter - West Lothian - Club Grade 4

Kyle Millar - West Lothian  Club Grade 4

Robby Bain - West Lothian Club Grade 6

Ryan McGeorge - West Lothian - Club Grade 6

Leo Murray - West Lothian - Club Grade 3

Logan Kerr - West Lothian Elite 3

Millar Nicol - West Lothian - Club Grade 3

 

Reserve

Chris Williamson - City of Glasgow -Club Grade 5

 

Coaches and Judges

Stephen Tonge - West Lothian         

Andrew Mackie - West Lothian          

John Campbell - West Lothian          

Caitlin Ross - Hamilton

Alanna Mason - Lasswade

Douglas Ross - Hamilton    

Shona Grigor - Hamilton    

 

 

 

Share article: