SCOTLAND TEAM FOR 2019 HOME NATIONS

Posted on 07/03/2019 in Acrobatic

SCOTLAND TEAM FOR 2019 HOME NATIONS

The Scotland team has been revealed for the inaugural Home Nations Tournament being held in Perth next month.

Gymnasts will be competing in acrobatic, men’s and women’s gymnastics at Bell’s Sports Centre against teams from Wales, Ireland, Northern Ireland, England and Isle of Man.

This event has been introduced to give gymnasts and coaches an important development opportunity in their journey on the performance pathway. It will allow them to experience a two-day competition which better prepares them for future major internationals.

For many of the gymnasts, it will be the first time they have represented Scotland. It will also the first chance to see the new Scotland representative kit, as the leotards by Quatro and leisurewear by Kukri will be revealed at the event.

Congratulations to all the selected gymnasts, coaches, and their clubs.

The Home Nations is on Saturday 6 and Sunday 7 April - come along and show your support! Tickets on sale soon.

 

ACRO

Youth
MXP       
Alex Morgan & Mia Blair / Spectrum
WG        Mia Logan, Jasmine Parris & Isla Rourke / Acrobay
WG        Evie Wise, Sophie Blood & Bethany Carlyle / Dynamic

IDP WP      Hayleigh Patterson & Gemma Russell / Dynamic

IDP WG      Eva Ross, Caitlin MacKinnon & Abbie Mailey / East Kilbride

11-16 yrs
WP        Sophie Humphries & Eve Gillies / Acrobay
WP      Anna Tearney & Maia Watt / East Kilbride 
WG        Karla Hillcoat, Sacha Horne & Arianna Lawlor / Dynamic
WG        Tia Kidd, Olivia Penman & Darcey Irvine / Kingston

12-18 yrs
WG        Ellie Horstmann, Rebecca Stewart & Scarlett Haldane / Acrobay
WP        Emma McConville & Emma McConnell / Dynamic
WP      Brenna Cruickshank & Mia Costello / East Kilbride
WG        Jade Hall, Jodie Hall & Rachel Grieve / Kingston

13-19yrs
MXP      Caris Smith & Mitchell Smith (Dynamic)
WG        Simona Marinov, Lucy Glendenning & Keira McManus / Kilmarnock
WG      Eilidh Steven, Cara Bustard & Olivia Clark / East Kilbride

Reserves
Youth WG          Evie Wise, Sophie Blood & Bethany Carlyle / Dynamic 
11-16 WG          Kristen Lewis, Melissa Meer & Ellie Montgomery / East Kilbride

Coaching Team
Head Coach                Ian Said
Team Coach                Suzanne Fraser
Assistant Coaches Michelle Diniz, Eilidh Jardine

MEN'S ARTISTIC
Daniel Sabba / Hamilton 
Rio Johnston / West Lothian
Cameron Lynn / West Lothian
Cameron Lister / Pipers Vale 
Aidan Jordaan / West Lothian
Cameron Smith / West Lothian 

Reserves
Euan McLellan / West Lothian

Coaching Team
Head Coach John Campbell 
Team Coach Douglas Ross

WOMEN'S ARTISTIC
Team A: 

Crystelle Lake / City of Glasgow
Niamh Llewellyn / City of Glasgow
Kennedi Foster / Dynamic
Milli De O’Hara / Dynamic
Tilly Bee / West Lothian 

Team B:
Lauren McCormack / West Lothian
Sophie McPherson / City of Glasgow
Poppy Cunningham / West Lothian
Courtney Dunbar / Dynamic
Rosie Greer / Abingdon

Reserves
Jessica Wright / Dynamic 
Niamh Llewellyn / Dynamic

Coaching Team: 
Rod Smith, Sarah Scott, Nikki Woodward

As of 28th March 2019

Share article: